Image

HaMoked: Center for the Defence of the Individual • המוקד להגנת הפרט • مركز الدفاع عن الفردחברות וחברים יקרים,

בשנה זו, בה אנו מציינים חמישים שנים לכיבוש, ממשלת ישראל מקדמת מדיניות שבאה לבצר את שליטתה בגדה המערבית על חשבון הפלסטינים. היא גם פועלת כדי להלך אימים על שומרי סף ומבקרים של הכיבוש במטרה להשתיקם. על רקע הנסיבות הקשות האלה, המוקד ממשיך בעבודתו לסייע ליחידים ולקדם שינויים מערכתיים.

אנחנו יכולים להסתכל בלא מעט סיפוק על הישגינו בשנה זאת.

המוקד נתן השנה סיוע משפטי חינם ליותר מ-6,000 אנשים. סיוע זה כולל בין היתר איתור פלסטינים שנלקחו למעצר והסדרת ביקורים של קרובי משפחה אצלם; סינגור למען זכויותיהם של תושבי ירושלים; השגת ההיתרים החיוניים לשם כניסה לאדמות חקלאיות הלכודות ב"מרחב התפר", לשם מעבר בין הגדה המערבית לרצועת עזה או לשם נסיעה לחו"ל; וכן עתירות לבג"ץ למניעת הריסה עונשית של בתי משפחות. גם כאשר מדובר במקרים שנראים חסרי תקווה, המוקד פועל ללא לאות למען הכרה עקרונית בזכויות יסוד. למעשה, בזכות סינגור נחוש, למעלה מ-80% מהמקרים בטיפולנו הסתיימו בהצלחה השנה.

בנוסף לסיוע במקרים פרטניים, אנו פועלים להביא לשינויים גורפים, באמצעות מחקר והגשת עתירות עקרוניות לבתי המשפט. גם בתחום זה אנו יכולים להצביע על כמה מהישגינו בשנה זו:

  • בשני פסקי דין שניתנו השנה, ציין בית המשפט העליון כי האוכלוסייה הפלסטינית בירושלים הינה "אוכלוסייה ילידית" בעלת "מעמד מיוחד" בעיר. המוקד הגיש בקשות להצטרף כידיד בית המשפט בשני התיקים. אנחנו בוחנים כעת כיצד למנף פסיקות אלה כדי להביא אל קיצה את מדיניות "הטרנספר השקט" של ישראל – שלילת מעמד הקבע מ-14,500 פלסטינים ירושלמים.
  • השנה זכינו לראות את פירות ההצלחה של סדרת עתירות שהגשנו לבג"ץ בנושא איחוד משפחות. למעלה מ-1,000 בני זוג פלסטינים קיבלו סוף כל סוף מעמד בירושלים לאחר שנים של מגורים בעיר ללא כל ודאות באשר לעתיד, ותוך קבלת זכויות סוציאליות מוגבלות ביותר.
  • המוקד ובצלם פרסמו דוח משותף אודות ההתעללות ושלילת הזכות להליך הוגן בהן נוקטת ישראל במהלך מעצרם, חקירתם והחזקתם במעצר של קטינים פלסטינים מירושלים המזרחית.
     
  • בנובמבר מנע המוקד את גירושו לעזה של צעיר שעבר להתגורר בגדה המערבית בינקותו. ישראל מסרבת לעדכן שינויי כתובת מעזה לגדה ומאיימת בגירושם של אלו המתגוררים בגדה באופן "בלתי חוקי" לשיטתה.
  • בחודש הזה ממש, הצלחנו להדוף צורה חדשה של ענישה קולקטיבית. בעקבות ערעור שהגיש המוקד, המדינה חזרה בה מהאשמותיה חסרות היסוד כלפי קרוביו של מפגע, ובית הדין לעררים ביטל את ההליכים להפסקת איחוד המשפחות בו הם נוטלים חלק.

בתוך המציאות הפוליטית הקשה, שלפעמים נראית חסרת תקווה, לעבודת המוקד יש השפעה ממשית בשטח. אנו זקוקים לתמיכתך כדי שנוכל להמשיך ולפעול למען זכויות אדם בסיסיות בשנת 2018. אנו מודים לאלו מכם שכבר תרמו למוקד. למי מכם שעוד לא תרם – עכשיו זה הזמן : אם תתרמו 250 ₪ ומעלה לפני סוף השנה האזרחית, סכום התרומה יוכפל על ידי תורם ישראלי נדיב!


איחולים חמים לך ולמשפחתך לרגל השנה האזרחית החדשה,


ג'סיקה מונטל

 

 

 

   

תרמו עכשיו ותרומתכם תוכפל
   

Founded by Dr. Lotte Salzberger – Registered Association • מיסודה של ד"ר לוטה זלצברגר – עמותה רשומה
أسسته لوطه زلتسبرغر - مكتب الشكاوي - جمعية مسجلة